|
|
Leesville Daily Leader - Leesville, LA
  • Results from 4-H Woodsman Skills competition announced

  • Results from 4-H Woodsman Skills competition announced


    • email print
  • results from 4-h woodsman skills competition announced
    from staff reports
    boy's bowsaw event
    -1st place: bo cates, evans high school
    -2nd place: zach sellers, faith training christian academy
    -3rd place: dillan basco, hicks high school
    -4th place: duncan williams, hornbeck high school
    -5th place: josh cecil, anacoco high school
    girl's bowsaw event
    -1st place: kylee cook, evans
    -2nd place: shelby jeane, faith training
    -3rd place: tristan harvey, hicks
    -4th place: j.j. mcknight, anacoco
    -5th place: victoria oros, pickering high school
    boy/boy crosscut
    -1st place: jared thompson and kaleb willis, pitkin high school
    -2nd place: josh cecil and mack white, anacoco
    -3rd place: gaige draughn and michael harville, leesville high school
    -4th place: michael gillory and zach wood, faith training
    -5th place: peyton key and caleb ramsey, evans
    boy/girl crosscut
    -1st place: ashlie dowden and mack white, anacoco
    -2nd place: tori byrd and blake cook, pitkin
    -3rd place: paige riggleman and james smith, hicks
    -4th place: zach labby and emily reese, faith training
    -5th place: kylie littleton and brandon smoot, evans
    girl/girl crosscut
    -1st place: paige riggleman and lauren wellman, hicks
    -2nd place: dona johnson and ashton perkins, pitkin
    -3rd place: ariel dowden and angela ortiz, anacoco
    -4th place: cameron jeane and tanee' williams, evans
    -5th place: feliciana groves and emily reese, faith training
    boy/boy log roll
    -1st place: chris willis and zach wood, faith training
    -2nd place: john reese, tryon williams, anacoco
    -3rd place: caleb ramsey and brady smith, evans
    -4th place: luke landry and zack squires, leesville
    -5th place: jacee murray and keagan owsley, pickering
    boy/girl log roll
    -1st place: brandon cole and angela dozat, pitkin
    -2nd place: luke landry and amanda schultz, leesville
    -3rd place: bethany hearn and brady smith, evans
    -4th place: isaac davis and kayli o'toole, anacoco
    -5th place: darby kay and zach labby, faith training
    girl/girl log roll
    -1st place: katarina haymon and kaylee robison, evans
    -2nd place: jenna price and colleen reese, anacoco
    -3rd place: jessica gabor and amanda schultz, leesville
    -4th place: dana johnson and julie whetheford, pitkin
    page 2 of 2 - -5th place: shelby jeane and tamara sellers, faith training
    boy's pulpwood toss
    -1st place: reese morgan, simpson high school
    -2nd place: blake cook, pitkin
    -3rd place: ty williams, hicks
    -4th place: kris cooley, anacoco
    -5th place: sean swartz, faith training
    girl's pulpwood toss
    -1st place: stephanie bowers, anacoco
    -2nd place: lauren wellman, hicks
    -3rd place: ashley hoecker, leesville
    -4th place: miranda underwood, simpson
    -5th place: tori byrd, pitkin
    boy's rope climb
    -1st place: justus muroughull, pitkin
    -2nd place: dusty beard, simpson
    -3rd place: ryan whitehurst, faith training
    -4th place: roy blackmon, evans
    -5th place: thomas merchant, leesville
    girl's rope climb
    -1st place: analisa camelin, faith training
    -2nd place: shelby mcelveen, anacoco
    -3rd place: chelsea james, pitkin
    -4th place: kaylee bass, evans
    -5th place: brett harvey, hicks
    boy's match split
    -1st place: mikey thacker, hicks
    -2nd place: tyler tompkins, faith training
    -3rd place: blake cook, pitkin
    -4th place: logan stockton, anacoco
    -5th place, tie: matthew killian, hornbeck; justice nauta, evans; austin stephens, leesville; and brandon jones, pickering.
    girl's match split
    -1st place: cassie byerly, pickering
    -2nd place: katie white, pitkin
    -3rd place: miranda craft, evans
    -4th place, tie: rachel reese, anacoco; arline ficarra, faith training; and brett harvey, hicks.
    insect identification
    -1st place: haley jett, anacoco
    -2nd place: sean swartz, faith training
    -3rd place: matthew wells, hornbeck
    -4th place: tamara byrd, pitkin
    -5th place: brennan talbert, pickering
    leaf identification
    -1st place: bo cates, evans
    -2nd place: chelsea glaspie, anacoco
    -3rd place: tyler remedies, hornbeck
    -4th place: greg green, pickering
    -5th place: caleb hicks, simpson
    t-shirt design
    -1st place: evans high school
    -2nd place: hornbeck high school
    -3rd place: anacoco high school
    -4th place: hicks high school
    -5th place: pickering high school
  • Comments are currently unavailable on this article

    Events Calendar