The second annual BWS Youth Basketball State Tournament is upon us.

The second annual BWS Youth Basketball State Tournament is upon us.

A total of four gyms — two at Pickering and two at Singer — will play host to the event, where champions will be crowned in four divisions, both boys and girls.

The games will be held on Saturday, March 11.

The girls’ tournament will be held in Pickering, where the 5/6 and 7/8 girls will play in the P.E.S. gym, while the 9/10 and 11/12 will play in the high school gym.

The boys’ tournament will be in Singer, with the two youngest divisions playing in the old gym, while the new gym will host the two older groups.

Each bracket features six teams — three from the BWS Youth Basketball League, three from the Cenla League.

Here are the brackets for each of the eight tournaments to be held:

At Pickering Elementary

5/6 girls

Game 1: Merryville Lady Panthers vs. Pickering Wildcats, 10 a.m.

Game 2: Pitkin Lady Tigers vs. Anacoco Lady Indians, 10:45 a.m.

Game 3: Evans Lil Eagles vs. Game 1 winner, 1 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Elizabeth Lady Bulldogs, 2 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 5 p.m.

7/8 girls

Game 1: Pitkin Lady Tigers vs. Anacoco Lady Indians, 11:30 a.m.

Game 2: Oak Hill Lady Rams vs. Evans Lady Eagles, 12:15 p.m.

Game 3: Rosepine Rockettes vs. Game 1 winner, 3 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Oakdale Lady Warriors, 4 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 6 p.m.

At Pickering High

9/10 girls

Game 1: Oak Hill Lady Rams vs. Merryville Lady Panthers, 11 a.m.

Game 2: Pitkin Lady Tigers vs. Anacoco Lady Indians, noon.

Game 3: Pickering Lady Red Devils vs. Game 1 winner, 3 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Glenmora Lady Wildcats, 4 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 6 p.m.

11/12 girls

Game 1: Singer Lady Hornets vs. Rosepine Lady Swish, 9 a.m.

Game 2: Fairview Lady Panthers vs. Evans Lady Warriors, 10 a.m.

Game 3: Pickering Lady Rays vs. Game 1 winner, 1 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Oakdale Lady Warriors, 2 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 5 p.m.

At Singer (old gym)

5/6 boys

Game 1: Oberlin Tigers vs. Rosepine Lil Avengers, 9 a.m.

Game 2: Oak Hill Rams vs. Hornbeck Buzz, 10 a.m.

Game 3: Game 1 winner vs. Oakdale Warriors, 1 p.m.

Game 4: Rosepine Eagles vs. Game 2 winner, 2 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 5 winner (championship game), 5 p.m.

7/8 boys

Game 1: Elizabeth Bulldogs vs. Hornbeck Hornets, 11 a.m.

Game 2: Fairview Panthers vs. Hicks Pirates, noon.

Game 3: Pickering Cavs vs. Game 2 winner, 3 p.m.

Game 4: Game 1 winner vs. Pitkin Tigers, 4 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 6 p.m.

At Singer (new gym)

9/10 boys

Game 1: Elizabeth Bulldogs vs. Anacoco Apaches, 9 a.m.

Game 2: Oakdale Warriors vs. Pickering Cavs, 10 a.m.

Game 3: Hornbeck Hornets vs. Game 1 winner, 1 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Singer Hornets, 2 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 5 p.m.

11/12 boys

Game 1: Oak Hill Rams vs. Pickering Dream Team, 11 a.m.

Game 2: Fairview Panthers vs. Hornbeck Stingers, noon.

Game 3: Simpson Broncos vs. Game 1 winner, 3 p.m.

Game 4: Game 2 winner vs. Oakdale Warriors, 4 p.m.

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 winner (championship game), 6 p.m.