Monday 

SOFTBALL

 

DeRidder 6, Westgate 0

Lauren Parson threw a perfect game in the first round of the Class 4A playoffs as DeRidder defeated Westgate 6-0.

Parson struck out 10 in seven shut out innings, while going 2-for-3 from the plate with a solo home run.

DeRidder recorded just six hits as a team, but were able to capitalize to five Westgate errors.

The Dragons led 3-0 after the first inning and added another run the second as Laela Quinones scored on an error.

DeRidder scored in the fourth on a RBI single by Brianna Burnette and scored its last run of the game on a a solo shot from Parson to go up 6-0.

Pickering 14, Lake Arthur 2, 5 innings

Behind a big fifth inning, Pickering advances to the second round of the Class 2A playoffs with its 14-2 win.

In the fifth inning, leading 5-2, the Lady Devils scored nine runs in the bottom of the inning to activiate the 10-run rule.

Leading 11-2 with two outs, Pickering walked off with a three-run home run from Stephanie Ferris.

Ferris went 3-for-4 with three RBIs, and Spring Atkins went 2-for-4 with three RBIs.

Jaden Davis and ShaLea Lawrence each collected three hits in the win.

Lawrence also got it done on the mound, giving up three hits and striking out three.

South Beauregard 3, Eunice 1

BASEBALL

Pitkin 4, Rosepine 1

Garrett Edwards racked up 11 strikeouts to lead Pitkin to a 4-1 over Rosepine.

Edwards gave up one run and allowed seven hits over seven innings, while Matt Williams had a good outing for Rosepine, giving up two earned runs and striking out five.

Pitkin took a 2-0 lead in the third inning on a passed ball and a ground out by John Baker. The Tigers extended the lead to 3-0 with a RBI singe by Tanner LeBlanc in the inning.

Rosepine scored its lone run on a wild pitch in the bottom of the inning, but Pitkin made it up on a sac fly to by Kyle McKee to score Clay LeBlanc.

SOFTBALL PLAYOFF SCHEDULE

Second Round

*As of 4/17

Class C

No. 16 Reeves at No. 1 Evans, 5 p.m., April 19

No. 13 Singer at No. 4 Plainview, 4 p.m., April 19

Class 1A

No. 12 Centerville at No. 5 Merryville, 5 p.m., April 20

Class 2A

No. 10. D'Arbonne Woods Charter at No. 7 Rosepine, 5:30 p.m., April 19

No. 13 Pickering at No. 4 Mangham, 5:30 p.m., April 20

Class 3A

No. 9 Crowley at No. 8 South Beauregard, 6 p.m. April 20