The Louisiana Sports Writers Association released two more All State teams, and several local players can add to their trophy case.

Rosepine pitcher Chloe Bennett was an All-State selection after going 19-6 with 224 strikeouts and a 0.12 ERA for the Lady Eagles.

Catcher Calyn Brister was an honorable mention pick, and Pickering had three players – Spring Atkins, Ryen Lawrence and ShaeLa Lawrence.

On the baseball side in 2A, Ethan Frey was selected on the Honorable Mention team.

In Class 1A, Merryville's Zach Cleveland is an All-State selection as an infielder, and J.T. Gargis and Kole Royer were Honorable Mention picks.



CLASS 2A

SOFTBALL

P Laura Gartman Kinder Sr. 13-3

P Chloe Bennett Rosepine Sr.19-6

P Olivia Johnson Menard Jr. 18-6

P Sydnei Simon Notre Dame Sr. 24-0

C Maci Bergeron Notre Dame Fr. .560

IF Kelsi Dubois Many Sr. .543

IF Karlee Lyles Menard So. .554

IF Lexi Johnson Riverside Jr. .707

IF Gracie Underwood Mangham Sr. .495

OF Chloe Hamilton Kinder So. .495

OF MacKenzie Cox Menard Jr. .515

OF Makenzie Abshire Notre Dame Sr. .535

UT Brooklyn Fontenot Kinder Jr. .627

UT Jensen Gremillion Bunkie 19-11

UT Tia Holmes Many Fr. 15-0

UT Camm Neatherly Mangham Jr. 455

UT Sydney Taylor Doyle Sr. .371

OUTSTANDING PLAYER: Sydnei Simon, Notre Dame

COACH OF THE YEAR: Dale Serie, Notre Dame

HONORABLE MENTION

Mallory Smith, Avoyelles Charter; Gabrielle Priester, Avoyelles Charter; Morgan Cruise, Mangham; Raci Dallas, Mangham; Maddi Thomas, Mangham; Elise Juneau, Ascension Episcopal; Payton Smith, Catholic-New Iberia; Laurie Badeaux, Catholic-New Iberia; Jordyn Mire, Catholic-New Iberia; Elise Brown, Catholic-New Iberia; Kate Landry, Loreauville; Camryn Angelle, Loreauville; Mia Romero, Loreauville; Madison Daiville, Doyle; Shaela Lawrence, Pickering; Anna Myers, Mangham; Marley Olivier, Doyle; Aundria Eirls, Rapides; Ryen Lawrence, Pickering; Calyn Brister, Rosepine; Spring Atkins, Pickering; Jada Carhee, Many; Makynli Miller, Many; Sydney Seemion, Kinder; Kara Wilcher, Mangham; Tiffani Harrell, D’Arbonne Woods; Alexis Phelps, D’Arbonne Woods, So.; Abigail Savoy, Notre Dame, Fr.; Abbie Baker, Many; Kelsey Wyatt, Mangham; Kelsi Louviere, Loreauville.

BASEBALL

P Justin Lawson Winnfield Sr. 8-2

P Cade Hart Calvary Baptist Jr. 12-1

P Sean Michael Brady Ascension Episcopal Sr. 9-2

P Garrett Miller Notre Dame Sr. 7-1

C Jacob Lashley Winnfield Jr. .419

IF Fox Locke Calvary Baptist Jr. .408

IF Michael Fontenot Kinder Jr. .500

IF Mason Davis Doyle Sr. .400

IF Michael Latulas Loreauville Jr. .526

OF Austin Richard Dunham Sr. .426

OF Blaine Blanchard Ascension Episcopal Sr. .423

OF Carson Barnette Calvary Baptist Sr. .387

UT Shajuan Nora Loreauville Sr. .408

UT Beau Ross Many Sr. .429

UT Andrew Yuratich Doyle So. 10-2

UT Caden Monnin Mangham Jr. 7-2

UT John Blanchard St. Thomas Aquinas Jr. 8-1

OUTSTANDING PLAYER: Cade Hart, Calvary Baptist

COACH OF THE YEAR: Shannon Cunningham, Calvary Baptist

HONORABLE MENTION

Patrick Boudreaux, Riverside; Brayden Spigner, Beekman Charter; Brandon Saulsberry, North Caddo; Colin Edwards, Calvary; Tanner Stewart, Lakeside; Peyton Sybrant, Episcopal; Kaleb Zimmerman, Menard, Ethan Frey, Rosepine; Sam Smith, St. Thomas Aquinas; Luke Sweeney, St. Thomas Aquinas; Luke Miller DeQuincy; Cullen Pharris, DeQuincy; Mitchell Hukins, Bunkie; Nick Slaydon, Many; Stephen Still, Dunham; Jacob Poe, Catholic-NI; Luke Rousseau, Avoyelles Charter; Austin Thiels, Menard; Carson Curtis, Many; Eli Lasyone, Winnfield; Jackson Ragusa, Avoyelles Charter; Cade Moreau, Menard; Elijah Lavan, Kinder; Collin Klein, Kinder; Braden Keen, Doyle; Tyson Stewart, Doyle; Josh Tinnerello, Winnfield; Cole Copeland, North Caddo; Jackson Boone, Dunham; Matt Abshire, Notre Dame; Josh Carroll, Many; Hunter Longino, Oakdale; C.J. Watts, Lakeside; Parker Stewart, St. Thomas Aquinasl Drake Lee, Ascension Episcopal; Parker Primeaux, Welsh; Dylan LeBlanc, Catholic-NI; Reed Godbery, Dunham; Ramsey Walker, Calvary Baptist; Jamie Fielder, Calvary Baptist; Riley Walker, Calvary Baptist.

CLASS 1A

SOFTBALL

P Taylor Snow LaSalle Jr. 25-4

P Blaire Bizette Catholic-PC So. 21-3

P Carlee Carter Montgomery Sr. 21-10

P Sarah Tillmon Ouachita Christian Sr. 19-5

C Anna Lar Roberson Cedar Creek Sr. .451

IF Haley Fontenot Central Catholic Sr. .486

IF Carlee Newton Oak Grove Sr. .471

IF Kailynn Leblanc Catholic-PC Sr. .459

IF Sarah Diaz Lafayette Christian So. .450

OF Peyton Owens Ouachita Christian Fr. .443

OF Jami Allen Montgomery Sr. .329

OF Amber Sullivan Oak Grove Sr. .438

UT Lauren Menzina Cedar Creek Jr. 18-10

UT Allie Ray Hamby Ouachita Christian Jr. .453

UT Kinsey Long LaSalle Jr. .541

UT Meredith Matte St. Mary’s Jr. .500

UT Janci Aube’ Lafayette Christian Fr. .489

OUTSTANDING PLAYER: Blaire Bizette, Catholic-Pointe Coupee

COACH OF THE YEAR: Britni Head, Ouachita Christian

HONORABLE MENTION

Magen Fregeau, Houma Christian;. Destiny Pierce, Houma Christian; Hailey Skiles, Central Catholic; Bailee Lipari, Central Catholic; Hallie Crappell, Central Catholic; Alli Freeman, Cedar Creek; Sara Shivers, Ouachita Christian; Carolyn Dorris, Ouachita Christian; Lila Ostrowski, Oak Grove; Carlye Rothchild, Ouachita Christian; Jaycee Carter, Montgomery; Ceily Grisaffe, Ascension Catholic; Madison Crowe, Oak Grove; Allie Rae Hamby, Ouachita Christian; Maria Bienvenu, St. Mary’s; Brooklyn Gremillion, University Academy; Kaitley Fisher, Catholic-PC; Isabelle Abadie, Ascension Catholic; Riley Spradlin, Cedar Creek; Sidni Laird, LaSalle; AnnaBeth Pittman, LaSalle; Ragan Hale, St. Mary’s; Chloe Langlois, St. Mary’s; Karlee Nunez, South Cameron; Ainsley Mallet, Vermillion Catholic.

BASEBALL

P Trevor Rider Oberlin Jr. 6-2

P Ty Pankey Ouachita Christian Sr. 10-3

P Tre’ Medine Ascension Catholic Sr. 10-2

P Terrel Hookfin Kentwood Sr. 8-5

C Clint Hargrave Ouachita Christian Sr. .404

IF Zach Cleveland Merryville Sr. .436

IF Collin Barbee St. John Sr. .336

IF Rodney Blanchard Ascension Catholic Sr. .434

IF Cameron Olivier Covenant Christian Sr. .508

OF Chandler Hay Cedar Creek Sr. .330

OF Mason Zeringue Ascension Catholic Sr. .374

OF Brock Zeagler St. Mary’s Sr. .391

UT Cameron Gauthier Opelousas Catholic Jr. 10-0

UT Dylan David Grand Lake Sr. .402

UT Bailey Bertram Ouachita Christian Sr. 7-0

UT Nic Montalbano Ascension Christian Sr. .604

UT Ethan Lege Vermilion Catholic Sr. .432

OUTSTANDING PLAYER: Clint Hargrave, Ouachita Christian

COACH OF THE YEAR: Greg Manuel, Oberlin

HONORABLE MENTION

Braden Sullivan, Oak Grove; Brooks Auger, Cedar Creek; Luke Black, Cedar Creek; Freddy Mango, Delta Charter; Jacob Dunn, Ascension Catholic; Dylan Fontenot, University Academy; Tucker Stroud, University Academy; Hunter Sims, LaSalle; Blake May, LaSalle; Blade Beauboeuf, LaSalle; Blake May, LaSalle; Caleb Menina, Central Catholic; Hunter Coffman, Covenant Christian Academy; Trenton Holloway, Covenant Christian Academy; Pearce Simmons, Cedar Creek; Chad Ashburn, Oak Grove; Patrick Vienne, St. Mary’s; Luke Barbier, Central Catholic; Bryce Grizzaffi, Central Catholic; Drew Zito, Montgomery; Ben Bucher, St. John; Britton Mulhearn, Ouachita Christian; Reid Milligan; Gavin Shepherd, Ouachita Christian; Zach Mengarelli, Opelousas Catholic; Trey Palmer, Kentwood; J.T. Gargis, Merryville; Seth Rider, Oberlin; Jaren Sonnier, Grand Lake; Kole Royer, Merryville; Austin Champagne, Covenant Christian; Stephen Mayeux, St. Mary’s; Logan Graves, Montgomery; Chris Lirette, St. Mary’s; Grant Blanchard, St. John.